Əsas səhifə \ İslamabadda Azərbaycan ilə Pakistan arasında imzal...
İyulun 11-də İslamabadda Azərbaycan ilə Pakistan arasında imzalanmış sənədlərin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərifin iştirakı ilə mübadiləsi mərasimi olub.
“Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Pakistan İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında konsulluq sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Pakistanın Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Mohammad İşaq Dar və Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında tranzit ticarət haqqında Saziş”i Pakistanın kommersiya naziri Cam Kamal Xan və Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında preferensial ticarət Sazişi”ni Pakistanın kommersiya naziri Cam Kamal Xan və Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Pakistan İslam Respublikasının Kommunikasiyalar və Özəlləşdirmə Nazirliyi arasında dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Pakistanın kommunikasiyalar və özəlləşdirmə naziri Abdul Alim Xan və Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi ilə Pakistan İslam Respublikasının Hüquq və Ədliyyə Nazirliyi arasında Əməkdaşlıq Memorandumu”nu Pakistanın hüquq və ədliyyə naziri Azam Nazir Tarar və Azərbaycanın müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayev mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında mineral ehtiyatlar və geologiya sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Pakistanın energetika naziri Musadik Masud Malik və Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə Pakistan İslam Respublikasının Milli İrs və Mədəniyyət İdarəsi arasında 2024-2029-cu illər üzrə mədəni mübadilə Proqramı”nı Pakistanın milli irs və mədəniyyət naziri Ataullah Tarar və Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Pakistan İslam Respublikasının İnformasiya Texnologiyaları və Telekommunikasiya Nazirliyi arasında informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Pakistanın informasiya texnologiyaları və telekommunikasiya naziri xanım Şaza Fatima Xavaca və Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti ilə Pakistan İslam Respublikasının “Pakistan Televiziya Korporasiyası” MMC arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nu “Pakistan Televiziya Korporasiyası” MMC-nin sədri xanım Şahera Şahid və Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Xəzər Fərhadov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında elmi və texnoloji əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Pakistanın Elm və Texnologiya Nazirliyinin katibi Ali Tahir və Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında turizm sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Pakistanın Əyalətlərarası Əlaqələndirmə Nazirliyinin katibi Nadim İrşad Kayani və Azərbaycanın müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayev mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında hava əlaqəsi haqqında Saziş”i Pakistanın Aviasiya Nazirliyinin katibi Saif Ancum və Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev mübadilə etdilər.
“Bakı şəhəri (Azərbaycan Respublikası) ilə İslamabad şəhəri (Pakistan İslam Respublikası) arasında qardaşlaşma əlaqələrinin qurulması haqqında Anlaşma Memorandumu”nu İslamabad Paytaxt Korporasiyasının rəhbəri Muhammad Ali Randhava və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə Pakistan İslam Respublikasının Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı İdarəsi arasında Anlaşma Memorandumu”nu Pakistanın Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı İdarəsinin baş icraçı direktoru Sokrat Aman Rana və Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Pakistan Ədəbiyyat Akademiyası arasında Anlaşma Memorandumu”nu Pakistanın Ədəbiyyat Akademiyasının sədri xanım Naciba Arif və Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Xəzər Fərhadov mübadilə etdilər.

12 Июль, 2024 09:50 3212
11 июля в Исламабаде с участием Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и премьер-министра Исламской Республики Пакистан Мухаммада Шахбаза Шарифа состоялась церемония обмена документами, подписанными между Азербайджаном и Пакистаном.
«Меморандумом о взаимопонимании по сотрудничеству между Министерством иностранных дел Азербайджанской Республики и Министерством иностранных дел Исламской Республики Пакистан в консульской сфере» обменялись заместитель премьер-министра, министр иностранных дел Пакистана Мохаммад Исхак Дар и заместитель министра иностранных дел Азербайджана Самир Шарифов.
«Соглашением между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Исламской Республики Пакистан о транзитной торговле» обменялись министр торговли Пакистана Джам Камал Хан и министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев.
«Соглашением о преференциальной торговле между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Исламской Республики Пакистан» обменялись министр торговли Пакистана Джам Камал Хан и заместитель министра экономики Азербайджана Сахиб Мамедов.
«Меморандумом о взаимопонимании по сотрудничеству между Министерством экономики Азербайджанской Республики и Министерством коммуникаций и приватизации Исламской Республики Пакистан в сфере приватизации государственного имущества» обменялись министр коммуникаций и приватизации Пакистана Абдул Алим Хан и заместитель министра экономики Азербайджана Сахиб Мамедов.
«Меморандумом о сотрудничестве между Министерством юстиции Азербайджанской Республики и Министерством права и юстиции Исламской Республики Пакистан» обменялись министр права и юстиции Пакистана Азам Назир Тарар и министр оборонной промышленности Азербайджана Вугар Мустафаев.
«Меморандумом о взаимопонимании по сотрудничеству между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Исламской Республики Пакистан в сфере минеральных ресурсов и геологии» обменялись министр энергетики Пакистана Мусадик Масуд Малик и министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов.
«Программой культурного обмена между Министерством культуры Азербайджанской Республики и Управлением национального наследия и культуры Исламской Республики Пакистан на 2024-2029 годы» обменялись министр национального наследия и культуры Пакистана Атаулла Тарар и заместитель министра иностранных дел Азербайджана Самир Шарифов.
«Меморандумом о взаимопонимании по сотрудничеству между Министерством цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики и Министерством информационных технологий и телекоммуникаций Исламской Республики Пакистан в сфере информационных и коммуникационных технологий» обменялись министр информационных технологий и телекоммуникаций Пакистана Шаза Фатима Хаваджа и министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев.
«Меморандумом о взаимопонимании по сотрудничеству между Закрытым акционерным обществом «Азербайджанское телевидение и радиовещание» и ООО «Пакистанская телевизионная корпорация» Исламской Республики Пакистан» обменялись председатель ООО «Пакистанская телевизионная корпорация» Шахера Шахид и посол Азербайджана в Пакистане Хазар Фархадов.
«Соглашением о сотрудничестве между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Исламской Республики Пакистан в области науки и технологий» обменялись секретарь Министерства науки и технологий Пакистана Али Тахир и министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев.
«Соглашением о сотрудничестве между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Исламской Республики Пакистан в сфере туризма» обменялись секретарь Министерства межпровинциальной координации Пакистана Надим Иршад Каяни и министр оборонной промышленности Азербайджана Вугар Мустафаев.
«Соглашением между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Исламской Республики Пакистан о воздушном сообщении» обменялись секретарь Министерства авиации Пакистана Саиф Анджум и министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев.
«Меморандумом о взаимопонимании по установлению побратимских связей между городом Баку (Азербайджанская Республика) и городом Исламабад (Исламская Республика Пакистан)» обменялись руководитель Столичной корпорации Исламабада Мухаммад Али Рандхава и глава Исполнительной власти города Баку Эльдар Азизов.
«Меморандумом о взаимопонимании между Агентством по развитию малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики и Управлением по развитию малых и средних предприятий Исламской Республики Пакистан» обменялись главный исполнительный директор Управления по развитию малых и средних предприятий Пакистана Сократ Аман Рана и заместитель министра экономики Азербайджана Сахиб Мамедов.
«Меморандумом о взаимопонимании между Институтом литературы имени Низами Гянджеви Национальной Академии наук Азербайджана и Пакистанской академией литературы» обменялись председатель Пакистанской академии литературы Наджиба Ариф и посол Азербайджана в Пакистане Хазар Фархадов.