Əsas səhifə \ İslamabadda Azərbaycan ilə Pakistan arasında imzal...
İyulun 11-də İslamabadda Azərbaycan ilə Pakistan arasında imzalanmış sənədlərin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərifin iştirakı ilə mübadiləsi mərasimi olub.
“Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Pakistan İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında konsulluq sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Pakistanın Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Mohammad İşaq Dar və Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında tranzit ticarət haqqında Saziş”i Pakistanın kommersiya naziri Cam Kamal Xan və Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında preferensial ticarət Sazişi”ni Pakistanın kommersiya naziri Cam Kamal Xan və Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Pakistan İslam Respublikasının Kommunikasiyalar və Özəlləşdirmə Nazirliyi arasında dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Pakistanın kommunikasiyalar və özəlləşdirmə naziri Abdul Alim Xan və Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi ilə Pakistan İslam Respublikasının Hüquq və Ədliyyə Nazirliyi arasında Əməkdaşlıq Memorandumu”nu Pakistanın hüquq və ədliyyə naziri Azam Nazir Tarar və Azərbaycanın müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayev mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında mineral ehtiyatlar və geologiya sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Pakistanın energetika naziri Musadik Masud Malik və Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə Pakistan İslam Respublikasının Milli İrs və Mədəniyyət İdarəsi arasında 2024-2029-cu illər üzrə mədəni mübadilə Proqramı”nı Pakistanın milli irs və mədəniyyət naziri Ataullah Tarar və Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Pakistan İslam Respublikasının İnformasiya Texnologiyaları və Telekommunikasiya Nazirliyi arasında informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Pakistanın informasiya texnologiyaları və telekommunikasiya naziri xanım Şaza Fatima Xavaca və Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti ilə Pakistan İslam Respublikasının “Pakistan Televiziya Korporasiyası” MMC arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nu “Pakistan Televiziya Korporasiyası” MMC-nin sədri xanım Şahera Şahid və Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Xəzər Fərhadov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında elmi və texnoloji əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Pakistanın Elm və Texnologiya Nazirliyinin katibi Ali Tahir və Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında turizm sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Pakistanın Əyalətlərarası Əlaqələndirmə Nazirliyinin katibi Nadim İrşad Kayani və Azərbaycanın müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayev mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında hava əlaqəsi haqqında Saziş”i Pakistanın Aviasiya Nazirliyinin katibi Saif Ancum və Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev mübadilə etdilər.
“Bakı şəhəri (Azərbaycan Respublikası) ilə İslamabad şəhəri (Pakistan İslam Respublikası) arasında qardaşlaşma əlaqələrinin qurulması haqqında Anlaşma Memorandumu”nu İslamabad Paytaxt Korporasiyasının rəhbəri Muhammad Ali Randhava və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə Pakistan İslam Respublikasının Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı İdarəsi arasında Anlaşma Memorandumu”nu Pakistanın Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı İdarəsinin baş icraçı direktoru Sokrat Aman Rana və Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov mübadilə etdilər.
“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Pakistan Ədəbiyyat Akademiyası arasında Anlaşma Memorandumu”nu Pakistanın Ədəbiyyat Akademiyasının sədri xanım Naciba Arif və Azərbaycanın Pakistandakı səfiri Xəzər Fərhadov mübadilə etdilər.

12 July, 2024 09:50 4935
A ceremony to exchange the documents signed between Azerbaijan and Pakistan with the participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Muhammad Shehbaz Sharif was held in Islamabad.
Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Pakistan Mohammad Ishaq Dar and Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Samir Sharifov exchanged the "Memorandum of Understanding on cooperation between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan on Consular Affairs."
Minister of Commerce of Pakistan Jam Kamal Khan and Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan Rashad Nabiyev exchanged the “Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Islamic Republic of Pakistan on transit trade."
Minister of Commerce of Pakistan Jam Kamal Khan and Deputy Minister of Economy of Azerbaijan Sahib Mammadov exchanged the “Preferential trade Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Islamic Republic of Pakistan.”
Minister of Communications and Privatization of Pakistan Abdul Aleem Khan and Deputy Minister of Economy of Azerbaijan Sahib Mammadov exchanged the “Memorandum of Understanding between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Privatization of the Islamic Republic of Pakistan on cooperation in the field of privatization of state property.”
Minister of Law and Justice of Pakistan Azam Nazeer Tarar and Co-chair of the Azerbaijan-Pakistan Joint Commission/Minister of Defense Industry of Azerbaijan Vugar Mustafayev exchanged the “Memorandum of Cooperation between the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Law and Justice of the Government of the Islamic Republic of Pakistan.”
Minister of Energy of Pakistan Musadik Masood Malik and Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov exchanged the “Memorandum of Understanding between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Islamic Republic of Pakistan on cooperation in the field of mineral resources and geology."
Minister of National Heritage and Culture of Pakistan Attaullah Tarar and Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Samir Sharifov exchanged the “Cultural Exchange Program between the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Heritage and Culture Division of the Islamic Republic of Pakistan for the years 2024-2029.”
Minister of Information Technology and Telecommunication of Pakistan Shaza Fatima Khawaja and Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan Rashad Nabiyev exchanged the “Memorandum of Understanding between the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Information Technology and Telecommunications of the Islamic Republic of Pakistan on cooperation in the field of information and communication technologies.”
Chairperson of Pakistan Television Corporation Limited Shahera Shahid and Ambassador of Azerbaijan to Pakistan Khazar Farhadov exchanged the “Memorandum of Understanding on cooperation between the Azerbaijan Television and Radio Broadcasting, Closed Joint-stock Company and the Pakistan Television Corporation LTD of the Islamic Republic of Pakistan.”
Secretary of the Ministry of Science and Technology of Pakistan Ali Tahir and Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan Rashad Nabiyev exchanged the "Agreement on scientific and technological cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Islamic Republic of Pakistan."
Secretary of the Inter Provincial Coordination Division of Pakistan Nadeem Irshad Kayani and Co-Chair of the Azerbaijan-Pakistan Joint Commission/Minister of Defense Industry of Azerbaijan Vugar Mustafayev exchanged the "Agreement on cooperation in the field of tourism between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Islamic Republic of Pakistan."
Secretary of the Ministry of Aviation of Pakistan Saif Anjum and Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan Rashad Nabiyev exchanged the "Air Services Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Islamic Republic of Pakistan."
Administrator at Metropolitan Corporation Islamabad Rana Muhammad Waqas Anwar and Head of Baku City Executive Authority Eldar Azizov exchanged the “Memorandum of Understanding on the establishment of twinning links between the city of Baku (the Republic of Azerbaijan) and the city of Islamabad (the Islamic Republic of Pakistan).”
Chief Executive Officer of the Small and Medium Enterprises Development Authority of Pakistan Socrat Aman Rana and Deputy Minister of Economy of Azerbaijan Sahib Mammadov exchanged the “Memorandum of Understanding between Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan and Small and Medium Enterprises Development Authority of the Islamic Republic of Pakistan.”
Chairperson of the Pakistan Academy of Letters Najeeba Arif and Ambassador of Azerbaijan to Pakistan Khazar Farhadov exchanged the “Memorandum of Understanding on cooperation in literature and science between the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of Azerbaijan National Academy of Sciences and the Pakistan Academy of Letters of the Islamic Republic of Pakistan.”