16 İyun, 2023 10:00 2683
Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif: Biz müdafiə sənayesi sahəsində də tərəqqiyə nail ola bilərik
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif iyunun 15-də mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Prezidenti bəyanatla çıxış etdi.
- Hörmətli cənab Baş nazir, hörmətli Qardaşım.
Xanımlar və cənablar, Azərbaycana xoş gəlmisiniz.
Mən çox şadam ki, əziz Qardaşım Azərbaycanda səfərdədir. Bizim münasibətlərimiz iki qardaş ölkə arasında olan münasibətlərdir. Bizim Baş nazirlə təmaslarımız müntəzəmdir. Biz ötən il müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində iki dəfə görüşmüşük. Mən minnətdaram ki, cənab Baş nazir dəvətimi qəbul edib və ölkəmizə rəsmi səfərə gəlib.
Ölkələrimiz arasında münasibətlər birgə tarix, mədəniyyət, din, həmrəylik və qarşılıqlı dəstək üzərində qurulub. Biz Pakistana minnətdarıq ki, işğal dövründə Azərbaycana dəstək verib və 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı da bizə güclü dəstək göstərib.
Pakistan Ermənistan ilə diplomatik münasibətlər qurmayan ölkədir və bu, məhz işğal səbəbindən baş vermişdir. Bu isə qardaş ölkə mövqeyidir, buna görə mən minnətdaram.
Bu gün mən cənab Baş nazirə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh sazişi üzərində hazırda gedən danışıqlarla bağlı məlumat verdim. Bu sazişin imzalanmasının perspektivləri var, sadəcə olaraq, Ermənistan siyasi iradə nümayiş etdirməlidir və artıq rəsmi olaraq bəyan etdiklərini kağız üzərində həkk etməlidir ki, Qarabağ Azərbaycandır!
Azərbaycan Pakistanı Kəşmir məsələsində hər zaman dəstəkləyib, bu dəstək davam edəcəkdir. Biz bütün beynəlxalq təşkilatlarda bu dəstəyi və həmrəyliyi nümayiş etdiririk. Əlbəttə ki, qarşılıqlı dəstək bizim ölkələri və xalqları daha da yaxınlaşdırır.
Azərbaycan xalqı çox gözəl bilir ki, 44 günlük müharibə dövründə kim bizimlə bir yerdə idi. Bu, Türkiyə və Pakistan idi. Hər iki ölkə müharibə zamanı ciddi siyasi dəstək nümayiş etdirdi.
Bu gün biz ikitərəfli gündəliyimizə daxil olan bir çox məsələləri, eyni zamanda, regional prosesləri, regional təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə etdik. Bizim irəliyə getməyimizlə bağlı tam aydın təsəvvürümüz var. Biz razılığa gəldik ki, artıq Azərbaycandan bir neçə nümayəndə heyəti Pakistana səfər edəcəkdir. Biri ticarət və sərmayə məsələsi, növbəti nümayəndə heyəti enerji məsələsi ilə məşğul olacaq, üçüncüsü isə müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlığı nəzərdən keçirəcəkdir.
Biz, eyni zamanda, razılığa gəldik ki, ticarətimizin həcmini artırmaq üçün daha ciddi səylər göstərək. Biz bu istiqamətdə anlaşma memorandumu imzalayacağıq və məhsulların siyahısı üzərində işləyəcəyik ki, həmin siyahı bizim ticarət dövriyyəmizin artırılmasına xidmət edəcək.
Əlbəttə ki, enerji sahəsində böyük perspektivlər var, istər ənənəvi enerji, istərsə də bərpaolunan enerji sahəsində. Biz, eyni zamanda, razılığa gəldik ki, şəhərlərimiz arasında uçuşların sayını artıracağıq, xüsusilə də paytaxtlar arasında. Bu isə görüşümüzün, bu səfərin yaxşı nəticəsi olacaqdır.
Biz bununla yanaşı, təhsil sahəsində böyük potensialı görürük. Bu gün Azərbaycanda Pakistandan olan 750 tələbə təhsil alır və bu prosesin necə sürətlə getdiyinə baxsaq görərik ki, ötən il sadəcə 100 tələbə təhsil alırdı. Yəni, biz daha çox pakistanlı qardaşlarımızı burada görmək istəyirik. Eyni zamanda, Pakistanda təhsil alan azərbaycanlılar da var. Bu gün onlar müxtəlif sahələrdə təhsil alaraq, qayıdıb ölkəmizə töhfələrini verirlər.
Eyni zamanda, biz müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlığı müzakirə etdik. Artıq qeyd etdiyim kimi, birgə hərbi təlimlərin sayının artırılması məsələsini müzakirə etdik, buna ehtiyac var. Çünki dünyada vəziyyət dəyişir, qeyri-sabitlik nöqtələri artır, ona görə də güclü hərbi potensial müstəqilliyin və ərazi bütövlüyünün qarantıdır.
Bildiyiniz kimi, Azərbaycan 30 il ərzində Ermənistanla danışıqlarda iştirak edirdi və bu danışıqlar heç bir nəticə vermədi. Yalnız bizim hərbi gücümüz və Azərbaycan Ordusunun əzmi ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdi. Bu, danışıqlar və ya hər hansı bir vasitəçilik hesabına baş vermədi. Əksinə, həmin vasitəçilik səyləri vəziyyətin dondurulmasına gətirib çıxarmışdı. Biz bununla qəti razı olmadıq. Biz ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdik, torpaqlarımızı 3 min övladımızı şəhid verərək döyüş vasitəsilə aldıq.
Biz görürük ki, beynəlxalq hüquq selektiv şəkildə tətbiq edilir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının bəzi qətnamələri icra edilir, digərləri yox. Biz hər ikimiz bunu yaxşı bilirik. Ona görə, ərazi bütövlüyü, təhlükəsizlik və firavanlıq, əlbəttə ki, Sizin ölkənin iqtisadi və hərbi gücü ilə bağlıdır. Bütün bu məsələlərdə bizim qarşılıqlı tam anlaşmamız var. Pakistan və Azərbaycan hər zaman çiyin-çiyinə dayanan ölkələr olubdur. Daha mühüm amillərdən biri odur ki, xalqlarımız da öz rəhbərliyinin fikrini bölüşür və Bakının müxtəlif yerlərində Pakistan bayraqlarını görə bilərsiniz. Bu, İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə asılmış bayraqlardır. İki il yarım bundan öncə müharibə başa çatsa da, burada Pakistan bayraqları hələ də dalğalanır. Bu, xalqımızın münasibətidir və biz eyni münasibəti Pakistan xalqından da görürük.
Cənab Baş nazir, səfərə gəldiyinizə görə Sizə bir daha təşəkkür edirəm. Mən Sizinlə görüşlərimizi hər zaman məmnunluqla xatırlayıram və biz bütün məsələləri müzakirə edirik. Eyni zamanda, Pakistan xalqını da təbrik etmək istəyirəm ki, Sizin kimi böyük təcrübəyə və siyasi baxışlara malik olan insanı hakimiyyətə gətirib. Siz ölkənizin inkişafına bağlı olan insansınız və onun müstəqilliyini gücləndirmək üçün səy göstərirsiniz. Əminəm ki, Sizin rəhbərliyinizlə Pakistan və qardaş Pakistan xalqı daha da böyük uğurlar, nailiyyətlər əldə edəcəkdir.
Sizə və xalqınıza firavanlıq, xoşbəxtlik və sülh arzu edirəm. Təşəkkür edirəm.
Sonra Pakistanın Baş naziri bəyanatla çıxış etdi.
Baş nazir Məhəmməd Şahbaz Şərifin bəyanatı
- Əziz Qardaşım, cənab Prezident Əliyev.
Əvvəlcə onu qeyd etmək istəyirəm ki, biz gözəl ölkənizə ötən axşam gəldiyimiz andan etibarən hər bir məqamda mən çox yaxşı mənada təəccüblənirəm. Mənim qardaşım Nəvaz Şərif o vaxt mənə demişdi Bakıya gedəndə sən bunu görəcəksən ki, nə qədər gözəl şəhərdir. Ötən gün biz Bakıya axşam saatlarında gəldik. Bu gün səhər mən Sizin böyük atanız Heydər Əliyevə hörmətimi ifadə etmək üçün Fəxri xiyabanda oldum. Hesab edirəm ki, Siz onun layiqli oğlusunuz. Fəxri xiyabanı ziyarət etmək mənim üçün böyük şərəf idi.
Əminəm, dahi atanızın ruhu şaddır ki, Sizin rəhbərliyinizlə gözəl ölkəniz və xalqınız inkişaf edir.
Eyni zamanda, biz Şəhidlər xiyabanında da olduq. Orada bu ölkə uğrunda həyatını qurban verənlərin də ruhuna ehtiramımı bildirdim. Əziz Qardaşım, buraya gələndə yolboyu gördüklərim məndə çox dərin təəssürat yaradıb. Sizin gərgin əməyiniz və rəhbərliyiniz sayəsində ölkənizdə böyük işlər görülüb. Mən İslamabada qayıtmamışdan öncə Sizdən bir neçə xahiş edəcəyəm. Bizim şəhər planlaşdırılması və yaşıllaşdırma sahəsində sizin təcrübənizə ehtiyacımız var. Şəhəriniz son dərəcə təmizdir, tullantıların emalı məsələsi, yəni, bu sahələrdə bizim sizin təcrübənizə ehtiyacımız var. Həqiqətən də mən çox şadam və məmnunam ki, ölkəniz bu cür inkişaf edib.
Cənab Prezident, biz bu gün çox səmərəli danışıqlar apardıq. Əlbəttə kamera qarşısında demək istəyirəm ki, bizim ikitərəfli danışıqlarımızda da bütün məsələlər üzrə qarşılıqlı anlaşma hökm sürür, istər ikitərəfli, istər çoxtərəfli məsələlərdə mövqelərimiz üst-üstə düşür.
Pakistan və Azərbaycan iki qardaş xalqdır. Bizim münasibətlərimiz qarşılıqlı dəstək, səmimiyyət və ehtiram üzərində qurulub. Təyyarə Bakı hava limanına enərkən mən gördüm ki, orada Pakistan bayrağı dalğalanırdı, hətta hava limanından kənarda da. Nümayəndə heyətinin üzvü mənə dedi ki, cənab Baş nazir, baxın, kənarda belə Pakistan bayrağı dalğalanır. Bu, Azərbaycanda Pakistana olan münasibətdir və eyni dərəcədə Pakistan xalqı da Azərbaycan xalqını sevir, qardaş və bacı olaraq. Siz də uzaqgörən lider olaraq bu işə öz töhfənizi vermisiniz. Tam səmimi olaraq deyə bilərəm ki, əsrlər boyu davam edən bu münasibətlər çox güclüdür. Amma təəssüflər olsun ki, bu gün bizim ticarətimiz və sərmayə yatırımlarımız həmin o münasibətlər səviyyəsində deyil. Qarşılıqlı əməkdaşlıq sahəsində daha çox işlər görə bilərik və bilirəm ki, cənab Prezident, Siz bunu artırmaq niyyətindəsiniz, biz də onun əzmindəyik. Cənab Prezidentlə bu gün görüşdə biz xüsusi sahələrdə bu münasibətləri daha da inkişaf etdirmək məsələsini müzakirə etdik.
Azərbaycan zəngin təbii sərvətlərə, o cümlədən böyük neft-qaz sərvətlərinə malikdir. Bizim, əlbəttə, bu sahədə sıxıntımız var. Biz çox bahalı idxala bağlı olan ölkəyik. Bu, bizim üçün çox baha başa gəlir. Ötən il biz bu sahəyə 27 milyard ABŞ dolları xərcləmişik. Yəni, əziz Qardaşım, biz bunun öhdəsindən gələ bilmirik, çünki müxtəlif çağırışlarla üz-üzəyik. İnflyasiya, idxal olunan neftin qiymətinin qalxması və Ukrayna münaqişəsi səbəbindən bizim ölkəmiz böyük təzyiqlə üz-üzədir. Təsəvvür edin, ona görə biz enerjiyə 27 milyard ABŞ dolları xərcləmişik. Maşallah, Azərbaycanın bu sərvəti var və biz Azərbaycanla, eyni zamanda, neft-kimya məhsulları sahəsində əməkdaşlıq etmək istəyirik. Biz Səudiyyə Ərəbistanının “Aramco” şirkəti ilə danışıqlar aparırıq və çox şad olarıq ki, Azərbaycan da bu məsələyə qoşulsun və bizim həmin bu sahəyə xərclədiyimiz pulun bir hissəsini sərmayə olaraq öz üzərinə götürsün. Bizim Günəş enerjisi sahəsində potensialımız var. Biz arzularımızı gərgin əmək sayəsində həyata keçirə bilsək, əziz Qardaşım, Sizi inandırıram ki, biz çox bahalı olan bu xərci, yəni, nefti idxal etmək məsələsini Günəş enerjisi vasitəsilə mübadilə edə bilərik. Biz hətta bu enerjini ixrac edə bilərik, bu, mümkündür. Çünki bizim bu sahədə potensialımız 10 min meqavata bərabərdir. Sizi də dəvət edirəm. Siz də bu məsələyə çox müsbət rəy verdiniz ki, bu sahədə də Azərbaycan iştirak edə bilər, sərmayə qoya bilər. Biz də hər cür dəstək göstərməyə hazırıq ki, Azərbaycan bu sahəyə daxil olsun.
Əlbəttə ki, Pakistan Azərbaycana düyü ixrac edən ölkədir. Mənim nümayəndəm buradadır, o da bu işdə çox intensiv çalışır ki, biz düyü ixracını artıra bilək. Sizə və Hökumətinizə təşəkkür edirəm, hər cür rüsumları aradan qaldırdınız ki, Pakistan düyüsü Azərbaycan bazarına maneəsiz ixrac edilsin. İnşallah, Pakistanın Basmati düyü brendi də Azərbaycanda supermarket şəbəkələrində təqdim olunacaq.
Nəqliyyat sahəsi, biz bu məsələni yenidən müzakirə edəcəyik. Eyni zamanda, biz turizm sahəsini də inkişaf etdirmək istəyirik. Mən çox məmnuniyyətlə qeyd edə bilərəm ki, “Azərbaycan Hava Yolları” – AZAL tezliklə Bakıdan İslamabada uçuşlara başlayacaq. Əlbəttə, “Pakistan Beynəlxalq Hava Yolları” da əməkdaşlıq edəcəkdir. Mənim bildiyimə görə, Kəraçi və Lahora da reyslər açıla bilər. Mən Azərbaycanın nəqliyyat nazirini də Pakistana səfərə dəvət edirəm ki, bu məsələləri müzakirə edək və bu sahədə turizmi inkişaf etdirək.
Bununla yanaşı, digər sahələr də var ki, biz orada daha sıx əməkdaşlıq edə bilərik. Sizi əmin edirəm ki, biz Sizinlə sıx şəkildə işləməyə hazırıq və bütün məqsədlərimizə nail ola bilərik.
Təşəkkür edirəm Sizə, cənab Prezident, Siz Kəşmir məsələsində hər zaman bizim bacı-qardaşlarımızın yanında olmusunuz. Son 70 ildən artıq bir dövrdə biz Hindistanın terror aktlarına, misilsiz zorakılığına məruz qalmışıq. Orada hər cür pozuntular baş veribdir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri hətta o dərəcədə kobud şəkildə pozulmuşdu ki, vaxtilə - ötən əsrin 50-ci illərində cənab Nehru öz parlamentində söz vermişdi ki, Hindistan öz vədlərinə əməl edəcəkdir. Amma təkcə o vəd deyil, ondan sonra bir sıra öhdəliklər tarixin zibilliyinə göndərilmişdir. Onların törətdiyi vəhşilik minlərlə kəşmirli bacı-qardaşımızın həyatına son qoymuşdur, onlar şəhid olmuşdur. Hətta iki-üç yaşlı uşaqlar belə qətlə yetirilmişdir. Hər gün həmin ərazidə mülki insanların cəsədlərini görmək mümkündür.
Cənab Prezident, Sizə mənəvi dəstəyə görə təşəkkür edirəm. Bu, bizim üçün çox dəyərlidir və bizi, kəşmirli bacı-qardaşlarımızı ruhlandırır ki, onlar özlərinin müqəddəratlarının təyin edilməsi məsələsinə də bir gün nail olacaqlar, İnşallah.
Pakistan hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləmişdir. Biz Qarabağ üzərində Azərbaycanın hüququnu hər zaman birmənalı dəstəkləmişik. Sizin Ordunuz çox cəsarətlə döyüşərək Qarabağı azad etmişdir, ölkənizin ərazi bütövlüyünü bərpa etmişdir. Pakistan Azərbaycanı hər zaman dəstəkləmişdir. Bu, bizim qardaş olaraq vəzifəmiz, borcumuz idi və biz bunu həyata keçirdik.
Məmnunam ki, Ermənistanla sülh sazişi üzərində artıq danışıqlar gedir. Bildiyiniz kimi, Pakistan Ermənistanla diplomatik münasibətlər qurmayan bir neçə ölkədən biridir və bu, bizim mənəvi öhdəliyimizdir. Siz yalnız Ermənistanla sülh sazişini imzalayandan sonra bizə bir mesaj versəniz, bu məsələyə yenidən baxa bilərik. Bu məsələdə də biz birmənalı olaraq Azərbaycanı dəstəkləyirik.
Əziz Qardaşım, bizim çox böyük imkanlarımız var. Bu əməkdaşlıq nəticəsində idxal-ixracımız da çox kəskin şəkildə artacaqdır. Azərbaycan Pakistanla münasibətlərdə təbii olaraq çox mühüm rol oynaya bilər, əlbəttə ki, bizim qonşuluğumuzda Əfqanıstan və İran var. Hesab edirəm ki, Çin daha bir mühüm oyunçudur. Yəni, Pakistan bu baxımdan Azərbaycan və Türkiyə ilə birlikdə qardaş ölkə olaraq hərəkət edə bilər. Pakistan, Azərbaycan, Səudiyyə Ərəbistanı yenə də qardaş ölkələrdir. Pakistan, Azərbaycan və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri qardaş ölkələrdir. Pakistan, Azərbaycan, Qətər qardaş ölkələrdir. Yəni, baxın nə qədər böyük işlər görmək olar. Biz Pakistan olaraq səylərimizi bir balaca artırmalıyıq. Biz daha fəal, daha çox enerji ilə işləməliyik. Sizi əmin edirəm ki, biz bu məsələdə bir yerdə irəliləyəcəyik.
Biz müdafiə sənayesi sahəsində də tərəqqiyə nail ola bilərik. Heç şübhəm yoxdur ki, bizim əməkdaşlığımız bu sahədə də inkişaf edəcəkdir. Burada heç bir sirr yoxdur, biz heç nəyi gizlətmirik. Çünki nəticə etibarilə bu, regionda sülhün təmin edilməsinə xidmət edir, bu, təcavüz üçün istifadə edilmir. Biz öz hüquqlarımızı qoruyuruq. Biz bu regionda sülhü təşviq edirik ki, xalqlarımızın mənafelərini qoruya bilək. Biz bu sahədə də əməkdaşlığı səbirsizliklə gözləyirik. Sizin nümayəndə heyətinizi İslamabadda məmnuniyyətlə qəbul edəcəyəm ki, bu sahədə daha intensiv əlaqələr yaradıla bilsin. İqtisadiyyat, kommersiya, ticarət, aviasiya sahələrində də nümayəndə heyətinizi gözləyirik. Biz, eyni zamanda, enerji sahəsində də Sizin nümayəndə heyətinizi gözləyirik ki, bu sahəyə, neft, neft-kimya və Günəş enerjisi sahələrinə sərmayə cəlb edə bilək. Sizi əmin etmək istərdim ki, bu, ən şəffaf münasibətlər olacaq, proses sürətlə gedəcək, biz vaxt itirməyəcəyik və bütün bürokratik maneələri aradan qaldıracağıq. Biz bu məsələlərdə də sübut edəcəyik ki, budur iki qardaş ölkə, biz xalqlarımızın mənafeyi naminə birlikdə daha böyük nailiyyətlər əldə edə bilərik.
Qonaqpərvərliyə görə bir daha təşəkkür edirəm, cənab Prezident, gözəl ölkənizdə olmağa şadam. Bu imkanı bizə yaratdığınız üçün Sizə bir daha təşəkkür edirəm. Mən şəxsən Sizin bütün nailiyyətlərinizin şahidi oldum, Sizin rəhbərliyinizlə bu ölkədə nə işlər görülüb, onu da öz gözlərimlə gördüm. Mən bu fürsətdən istifadə edərək, cənab Prezident, Sizi Pakistana səfərə dəvət edirəm. Mən artıq Xarici İşlər Nazirliyinə göstəriş vermişəm ki, tarixlərlə bağlı danışıqlar aparılsın və böyük məmnuniyyətlə Sizi İslamabadda görməyə şad olacağam, İnşallah. Diqqətinizə görə təşəkkür edirəm.

16 June, 2023 10:00 2580
Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Muhammad Shehbaz Sharif: We can also make progress in the field of defense industry
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Muhammad Shehbaz Sharif have made press statements.
The President of Azerbaijan made the statement first.
- Dear Mr. Prime Minister, my dear brother.
Ladies and gentlemen, welcome to Azerbaijan.
I`m very glad to host my dear brother, Prime Minister of Pakistan, in our country. We have relations, which are relations between the brothers. Our contacts with the Prime Minister – they have a regular character. We met last year twice on the sidelines of the international events. I`m grateful to the Prime Minister that he accepted my invitation to pay an official visit to our country.
Relations between our countries are relations, which are based on mutual history, culture, traditions, religion, solidarity and mutual support. We are very grateful to Pakistan for support to Azerbaijan during the times of occupation and during the 44 days of Patriotic War of 2020.
Pakistan is the country, which did not establish diplomatic relations with Armenia because of occupation. And this is a real position of brothers. We are very grateful for that.
Today, I informed Mr. Prime Minister about ongoing negotiations between Azerbaijan and Armenia on a peace agreement and the prospects to sign this agreement I think are here. Armenia just needs to demonstrate a political will and to put on paper what they have already officially announced that Karabakh is Azerbaijan.
Azerbaijan always supports and will continue to support Pakistan on the issue of Kashmir. We demonstrate this support and solidarity in all international organizations. Of course, mutual support unites our countries and our peoples even more.
People of Azerbaijan know very well, who was with us during the times of 44 days war - it was Türkiye and Pakistan, which expressed a strong political support to us.
Today, we discussed a broad range of issues of our bilateral agenda as well as regional development and regional security issues. We have full mutual understanding on how to move forward. We agreed that soon several delegations from Azerbaijan will visit Pakistan. One on trade and investment mission, another on issues related to energy cooperation, and the third will address the issues of cooperation in the defense industry.
We also agreed that we will work hard to enhance our mutual trade. The step towards that will be the signing of a MoU to start working on that and to work on the list of items, which will be included into the list of preferential trade between our countries.
Great opportunities in the area of energy whether it`s fossil fuel projects or projects related to renewable sources of energy. We also agreed today that we will increase the number of flights between our cities, including flight between the capitals. So, that was a very good result of today"s meeting.
We see big potential in the area of education. Now we have 750 students from Pakistan studying in our universities, and just to illustrate how rapidly this process goes, I just want to say that last year there were only 100. And we hope to host more our young brothers from Pakistan. And Azerbaijanis also studied in Pakistan – they today in different areas already contribute to our development.
We also discussed cooperation in the area of defense and defense industry. As I already said we agreed to increase the number of joint military exercises we had in the past. There is a need for that. Because the situation in the world is changing, instability areas are growing. Therefore, strong military capacity is a guarantee for independence and territorial integrity.
For almost 30 years Azerbaijan was involved in the negotiations with Armenia, which did not produce any result. Only our military might and the spirit of Azerbaijani soldiers restored our territorial integrity. So, we restored it not because of negotiations or not because of some mediators. On the contrary, negotiations and mediation efforts only left to freezing the situation. But we did not agree with that. We restored our territorial integrity and liberated our lands on the battlefield sacrificing the lives of 3,000 our sons.
So, we know how international law works selectively. How resolutions of the United Nations Security Council are not being implemented. We both know that. And the guarantee for your independence, territorial integrity, security and wellbeing of your people is your economic, political and military capability. So, on all these issues we have full mutual understanding. Pakistan and Azerbaijan are countries, which always stand shoulder to shoulder. And also an important factor is that our peoples - they share the same views as the leaders. You can see in many parts of Baku Pakistani flags. They have been installed here during the times of the Second Karabakh War. And they are still here, despite the fact that the war ended two and a half years ago. So, this is the really attitude of the people, and we see the same from our brothers from Pakistan.
Mr. Prime Minister, once again, I"d like to express gratitude for visiting us. I always enjoy meeting with you and discussing our bilateral agenda. I also want to congratulate the people of Pakistan with such a great leader as Prime Minister Sharif - the person with a great vision, experience, knowledge and commitment to the development of the country, strengthening its independence. And under your leadership, I"m sure the brotherly people of Pakistan will achieve even more heights, even more successes and more achievements.
I wish you and your people prosperity, happiness and peace. Thank you.
Then, the Prime Minister of Pakistan made the statement.
Statement by Prime Minister Muhammad Shehbaz Sharif
- My dear brother, Mr. President Aliyev.
First of all, I want to say that since we arrived in your beautiful country last evening, I have been very pleasantly surprised at every moment. My brother Nawaz Sharif told me once that when you go to Baku, you will see what a beautiful city it is. We arrived in Baku last evening. This morning, I visited the Alley of Honor to pay my respects to your great father Heydar Aliyev. I think you are a son well worthy of your father. It was a great honor for me to visit the Alley of Honor.
I am sure that the soul of your genius father is happy that your beautiful country and people are developing under your leadership.
At the same time, we also visited the Alley of Martyrs. There, I bowed my head for the memory of those who sacrificed their lives for this country. My dear brother, what I saw along the way when I came here left a deep impression on me. Thanks to your hard work and leadership, great things have been done in your country. Before I return to Islamabad, I have a few requests to ask of you. We need your expertise in urban planning and landscaping. Your city is extremely clean, the issue of waste disposal – in other words, we need your expertise in these areas. I am very happy and satisfied that your country is developing in this way.
Mr. President, we have had very fruitful negotiations today. Of course, I want to say in front of the camera that mutual understanding prevails on all issues in our bilateral talks, and our positions overlap on both bilateral and multilateral issues.
Pakistan and Azerbaijan are two brotherly nations. Our relations are based on mutual support, sincerity and respect. As the plane was landing at Baku airport, I saw the Pakistani flag flying there and even outside the airport. A member of the delegation told me, Mr. Prime Minister, notice that the flag of Pakistan is flying even outside. This is the attitude towards Pakistan in Azerbaijan, and the people of Pakistan love the people of Azerbaijan as brothers and sisters. As a visionary leader, you have also contributed to this work. I can honestly say that these centuries-long relations are very strong. Unfortunately, our trade and investments are not at the level of these relations today. We can do a lot more in the field of cooperation, and Mr. President, I know that you intend to increase it. We are determined to do so. In today"s meeting with Mr. President, we discussed the issue of further developing these relations in specific areas.
Azerbaijan is rich in natural resources, including major oil and gas resources. We, of course, have shortages in this area. We are a country dependent on very expensive imports. This is very expensive for us. Last year, we spent 27 billion US dollars in this area. In other words, my dear brother, we cannot overcome this because we are faced with a number of various challenges. Our country is under great pressure due to inflation, rising prices of imported oil and the conflict in Ukraine. Just imagine – because of that, we spent 27 billion US dollars on energy. Praise be to Allah, Azerbaijan has this wealth, and we want to cooperate with Azerbaijan also in the field of petrochemicals. We are currently negotiating with Saudi Arabia"s “Aramco”, and we would be very happy if Azerbaijan could join this issue and take over a part of the money we are spending on this field as investment. We have potential in the field of solar energy. Let me assure you, my dear brother, that if we realize our dreams through hard work, we can exchange this very expensive cost, i.e. the cost of importing oil, by means solar energy. We can even export this energy. It is possible. Because our potential in this field is equal to 10,000 megawatts. I am inviting you too. You have also expressed a very positive opinion about this issue as Azerbaijan can participate and invest in this field. We are ready to provide all support for Azerbaijan to enter this area.
Of course, Pakistan is a country exporting rice to Azerbaijan. My representative is here, and he is working very hard on this so that we can increase the exports of rice. Thank you and your government for having removed all duties, so that Pakistani rice can be exported to the Azerbaijani market without any obstacles. Inshallah, Pakistan"s Basmati rice brand will also be introduced to supermarket chains in Azerbaijan.
The transport area – we will discuss this issue again. At the same time, we want to develop the tourism sector. I am very pleased to note that “Azerbaijan Airlines”, AZAL, will soon start flights from Baku to Islamabad. Of course, “Pakistan International Airlines” will also cooperate. As far as I know, flights can be opened to Karachi and Lahore as well. I am inviting the Minister of Transport of Azerbaijan to visit Pakistan so that we can discuss these issues and develop tourism.
Besides, there are other areas where we can cooperate more closely. Let me assure you that we are ready to work closely with you and achieve all our goals.
Thank you, Mr. President, you have always stood by our brothers and sisters on the issue of Kashmir. For more than 70 years, we have been subjected to India"s acts of terrorism and unparalleled violence. All kinds of violations have taken place there. The relevant resolutions of the UN Security Council were flagrantly violated to an extent that Mr. Nehru promised in his parliament in the 1950s that India would keep its promises. But not only that promise, but also a number of obligations after that have been sent to the dustbin of history. The brutality they committed has ended the lives of thousands of our Kashmiri brothers and sisters. They have become martyrs. Even two- and three-year-old children were killed. It is possible to see the bodies of civilians in that area every day.
Mr. President, thank you very much for your moral support. This is very valuable for us and inspires us, our Kashmiri brothers and sisters to one day achieve the issue of self-determination, Inshallah.
Pakistan has always supported the territorial integrity of Azerbaijan. We have always unequivocally supported Azerbaijan’s right over Karabakh. Your Army fought very bravely, liberated Karabakh and restored the territorial integrity of your country. Pakistan has always supported Azerbaijan. This was our duty as brothers, and we have fulfilled it.
I am satisfied that a peace agreement with Armenia is already being negotiated. As you know, Pakistan is one of a handful of countries that has not established diplomatic relations with Armenia, and this is our moral obligation. If you send us a message after signing the peace agreement with Armenia, we can reconsider this matter. We unequivocally support Azerbaijan in this issue as well.
My dear brother, we have extensive opportunities. As a result of this cooperation, our imports and exports will increase dramatically. I believe that Azerbaijan is naturally a country that can play an important part in relations with Pakistan. In our neighborhood there is Afghanistan, there is Iran, there is China. China is a more important player. In other words, Pakistan can act as a brotherly country together with Azerbaijan and Türkiye in this respect. Pakistan, Azerbaijan and Saudi Arabia are brotherly countries. Pakistan, Azerbaijan and the United Arab Emirates are brotherly countries. Pakistan, Azerbaijan and Qatar are brotherly countries. In other words, great things can be done together. We as Pakistan need to step up our efforts a bit. We must work harder and with more energy. Let me assure you that we will move forward on this issue together.
We can also make progress in the field of defense industry. I have no doubt that our cooperation will develop in this area as well. There are no secrets here. We are not hiding anything. Because ultimately it serves the peace agenda in the region and is not used for aggression. We are protecting our rights. We are promoting peace in this region so that we can protect the interests of our peoples. We look forward to cooperating in this field as well. I will gladly receive your delegation in Islamabad so that broader relations can be established in this field. We are waiting for your delegations in the fields of economy, commerce, trade, and aviation. At the same time, we are waiting for your delegation in the field of energy, so that we can attract investment to this field, to oil, petrochemicals and solar energy. I would like to assure you that these will be the most transparent relations. The process will go quickly, we will not waste time and we will remove all bureaucratic obstacles. We will prove in these matters that these are two brotherly countries. We can make greater achievements together for the benefit of our peoples.
Thank you very much again for your hospitality, Mr. President. I am glad to be visiting your beautiful country. Thank you very much indeed for creating this opportunity for us. I have personally witnessed all your achievements. I have seen with my own eyes what has been done in this country under your leadership. I take this opportunity to invite you, Mr. President, to visit Pakistan. I have already instructed the Ministry of Foreign Affairs to negotiate the dates, and I will be happy to see you in Islamabad, Inshallah. Thank you for your attention.